Začátek živnostenského podnikání je krokem, který vyžaduje odvahu, vizi a propracovanou strategii. Ačkoliv má podnikatel podrobně zpracovaný plán a provedenou analýzu trhu, přesto může narazit na problémy se zajištěním počátečního kapitálu. Je důležité prověřit možnosti financování hned v počátcích podnikání. Jaké zdroje lze použít v začátcích?
Vlastní kapitál jako vklad
První možností při financování začátku podnikatelské činnosti je využití vlastního kapitálu. Začínající podnikatel investuje vlastní finanční prostředky, nejčastěji ty, které má k dispozici z úspor. Financování vlastním kapitálem dává svobodu a nezávislost. Podnikatel není omezený měsíčními splátkami úvěru a není zatížený dalšími náklady v podobě úroků. S vlastním kapitálem je spojena úplná rozhodovací pravomoc ovšem za cenu omezených zdrojů. Podnikání se nemusí vydařit nebo se nemusí vydařit hned v prvních měsících a vlastní kapitál nepokryje potřebné výdaje. Podobným způsobem mohou skončit i jinak kvalitně řízené projekty.
Půjčka od blízkých
Drobní živnostníci v počátcích podnikání často využijí pomoc od rodiny a přátel a požádají je o půjčku. Může se jednat o úročenou nebo bezúročnou půjčku stejně jako o přímou investici do podnikání. Blízcí mají v podnikatele důvěru a dohodnou se, že vklad do podnikání je nákupem podílu společnosti a že investorům poplynou pravidelné výnosy určené procentem z příjmů. Půjčka od blízkých zpravidla dává možnost flexibilního splácení podle prosperity podnikání a nezatíží podnikatele v prvních měsících. Rizikem je narušení osobních vztahů, zejména v případě, že se podnikatelský záměr nezdaří.
Pokud si půjčujete od blízkých osob, zpracujte písemnou smlouvu a přesně si stanovte podmínky splácení.
Zvýhodněné programy pro podporu podnikání
Začínajícím podnikatelům často pomáhají veřejné instituce, podnikatelské inkubátory nebo stát. Různé programy nabízí dotace na podporu začínajících podnikatelů, například ve formě bezúročných půjček nebo záruk. Mezi nejvíce využívané patří programy od Ministerstva průmyslu a obchodu, CzechInvestu nebo Národní rozvojové banky. Vyplácí se také prostředky z programů OP PIK, Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Podnikání v oblasti inovací, úspor energie nebo digitalizací je podpořeno zajímavými částkami v podobě přímých grantů.
Nevýhodou je vysoká administrativní náročnost a nutnost splnění stanovených podmínek spolu s nejistou vidinou získaných peněžních prostředků.
Úvěry pro OSVČ
Živnostníci i začínající živnostníci mohou využít různé typy úvěrů. Půjčka pro OSVČ je určena i začínajícím podnikatelům se zpracovaným podnikatelským plánem. Podnikatelské půjčky slouží na financování provozních výdajů, nákupy zařízení, rekonstrukci prostor nebo vybavení prostor potřebnými technologiemi. Bankovní úvěry nabízejí nižší úrokovou sazbu, nebankovní úvěry mají možnost dlouhé lhůty splácení a jsou vyřízeny obratem. Začínající podnikatelé musí počítat s požadavkem zajištění úvěru, doložením bonity nebo ručením další osobou.
Pronájem vybavení
V řadě oborů je možné podnikat s vypůjčeným vybavením. Financování hmotného majetku zajistí operativní pronájem. Nejčastěji jsou pronajaty automobily, výrobní stroje, ale i kompletní automatické linky. Podnikatel může využívat vybavení bez nutnosti koupě, stačí uhradit počáteční zálohy. S těmi pomáhá půjčka 200 000 Kč.
Po uplynutí doby pronájmu je možné aktivum odkoupit nebo vrátit a obměnit. Výhodou je nízká počáteční investice a uplatnění leasingu v nákladech.
Podnikatelské inkubátory
Technologicky zaměřené podniky podporují nejrůznější podnikatelské inkubátory a akcelerátory. V institucích podnikatel získá nejen finanční pomoc, ale i odborné poradenství, mentoring a investory. Inkubátory dávají možnost kancelářského zázemí a pomáhají se vstupem na trh. Investoři za poskytnutý kapitál získávají určitý podíl ve firmě.
V posledních letech roste obliba financování pomocí crowdfundingových platforem. Podnikatelé mají možnost získat finanční podporu od široké veřejnosti na základě projektové kampaně. Budoucí podnikatel představí záměr zájemcům a ti se skládají na počáteční investici. Rizikem financování je ovšem nízký objem získaných peněžních prostředků a nedostatečná propagace. Podobně fungují i P2P půjčky nebo mikroúvěry na online platformách.
Zvolit správný způsob financování je strategickým rozhodnutím, které ovlivňuje budoucnost celého podnikání.