Čtvrtek, 18 dubna, 2024

Co dělat, když se výpočet zisku pohybuje v červených číslech?

I v původně úspěšném podnikání může dojít k situaci, kdy se nedaří a zisk už nedostačuje na výplaty zaměstnanců ani na samotný provoz. Jak se v této situaci zařídit? Kdy pomůže okamžitá půjčka pro dlužníky a kdy už jen přihlášení na úřad práce?

Kdy je zisk opravdu ziskem?

Podle definice je zisk rozdílem mezi příjmy (výnosy) a výdaji (náklady), tedy tím, co jsme utržili a tím, co jsme museli do výrobku nebo služby vložit. Výpočet zisku má jasně daná pravidla: od celkových příjmů musíme odečíst nejen náklady na výrobu produktu nebo na zprostředkování služby, ale mezi náklady patří také vrácené zboží nebo reklamace. V každém případě je ale zisk cílem každého podnikatele, ať se jedná o majitele velkého podniku nebo drobného živnostníka.

Pokud se rozdíl mezi příjmy a výdaji dostane do záporných čísel, mluvíme o ztrátě. Někdy se můžeme setkat i s pojmy čistá ztráta nebo záporný zisk. Pokud tato ztráta přetrvává delší dobu, rozhodne se mnoho podnikatelů k ukončení činnosti. Jaké mají v tom případě možnosti?

Může být řešením okamžitá půjčka pro dlužníky?

I když se podnikatel dostane do problémů, kdy výpočet zisku vychází v záporných číslech a třeba ještě nezvládá vyplácet mzdu zaměstnancům, stále ještě se nestává dlužníkem v tom smyslu, v jakém jej za něj považují banky. Pro banku se člověk stává dlužníkem ve chvíli, kdy má negativní záznam v registru dlužníků, případně záznam o exekuci v Centrální evidenci exekucí. Nutno ale podotknout, že okamžitá půjčka pro dlužníky není bankovní produkt. Pokud tedy chce klient žádat o půjčku i s negativním záznamem v rejstříku, musí se obrátit na nebankovní instituci.

Pro podnikatele banky nabízejí hned několik produktů. Jedná se především o účelové a neúčelové úvěry pro podnikatele, půjčky pro začínající podnikatele nebo kontokorent na podnikatelském účtu. Všechny tyto úvěry ale mají poměrně náročné podmínky, které je pro jejich získání potřeba splnit. Někteří podnikatelé se v tom případě obrátí na nebankovní společnosti, které také poskytují podnikatelské půjčky nebo jiné formy úvěrů, kam patří i okamžitá půjčka pro dlužníky. Složité problémy v podnikání ale nevyřeší ani okamžitá půjčka pro dlužníky nebo jiný úvěr. V některých případech je zkrátka nejjednodušší podnikatelskou činnost ukončit.

Poslední možnost – přihlášení na úřad práce

Někdy mohou být těžkosti spojené s podnikáním zkrátka neúnosné. Nemusí to znamenat jen to, že zisk se dlouhodobě pohybuje v červených číslech. Pro některé je zkrátka podnikání nebo práce na volné noze příliš náročná svou administrativou i nutností shánět si zakázky. Dalšími důvody pro ukončení podnikání je odchod do penze, odchod do ciziny nebo to, že dá člověk přednost zaměstnaneckému poměru nebo péči o rodinu.

S ukončením podnikání je také spojena poměrně náročná administrativa. Musíte vše ohlásit na živnostenském i finančním úřadu, sociální správě i zdravotní pojišťovně. Tuto agendu je dobré svěřit účetní firmě, která vše připraví ohlídá termíny a další náležitosti.

Pro některé neúspěšné podnikatele se také stává realitou přihlášení na úřad práce. Pro to je potřeba vyplnit žádost o zprostředkování zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti. Zároveň jako OSVČ musíte mít ukončenou podnikatelskou činnost a pro přihlášení na úřad práce budete potřebovat potvrzení o dobách účasti na důchodovém pojištění a potvrzení o posledním vyměřovacím základu pro potřeby ÚP.

A na kolik peněz se může OSVČ po ukončení činnosti a přihlášení na úřad práce těšit? Pokud si platil jen minimální zálohy na důchodové pojištění, bude se podpora v nezaměstnosti pohybovat přibližně kolem částky 4500 korun, a může ji pobírat 5 – 11 měsíců (v závislosti na věku).

Přihlášení na úřad práce tak nabízí možnost, jak dál, ale rozhodně by se měl člověk dále poohlížet po lukrativnějším výdělku, aby se pro něj nakonec okamžitá půjčka pro dlužníky nestala jeho jedinou možností, jak generovat aspoň nějaký zisk.

pr clanky

Další články autora